Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 09.00-20.00, Pá-Ne: zavřeno
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Novinky
26.04.2023
EVONA - český výrobce oblečení
Krásný den přejeme, včera dorazily na sklad první kousky dívčích nočních košilek od českého výrobce Evona. Košilky jsou opravdu moc krásné a určitě s... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Jak správně obouvat děti
07.08.2022
Jak správně obouvat děti
Výběr perfektně padnoucí obuvi pro děti je základ pro jejich dovádění venku, doma i ve škole a školce. číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Jak správně obouvat děti
07.08.2022

Jak správně obouvat děti

Zvláštnosti stavby dětské nohy

Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech, proto i obouvání dětí má na rozdíl od dospělých svá specifika:

 • noha dítěte velmi rychle roste, mění se v délce, šířce i v proporcích. Noha malého dítěte rozte v průměru 15 a 18 mm za rok, u starších dětí 8 až 12 mm. To znamená, že ve věku 2-3 let potřebují děti 2 až 3 velikosti obuvi za rok, v předškolním věku 2 velikosti obuvi a ve školním věku 2 až 3 velikosti ročně. Růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Proto mohou některé děti vyrůst ze svých bot již za 2 až 3 měsíce.
 • Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.
 • Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Proto jsou děti ohroženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo jinak nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy.
 • U nejmenších dětí přibližně do věku 4 let jsou v klenbě nožní tukové polštářky, protkané pružným a pevným vazivem, které mají za cíl chránít vyvíjející nožní klenby před možným přetížením. Je tedy zbytečné vybavova obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.

Obr.1 - Nošení příliš krátké obuvi ohrožuje zdraví nohou dětí.

 

Jak poznáme zdravotně nezávadnou dětskou obuv

Tvar obuvi

Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Varujeme před módní špičkou obuví, neboť způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, popř. kladivové prsty).

Obr.2 - Vlevo je správný tvar dětské obuvi, vpavo je nevhodný tvar dětské obuvi

Materiál svršku

Vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (ušeň, textil), jež jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejích vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Přestože je dokázáno, že poromery, koženky a plasty jsou pro dětskou obuv nevhodné, najdeme na trhu řadu těchto výrobků. Jsou neprodyšné, během nošení si stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy uživatele. Vzniká nepříznivé klima uvnitř obuvi. Plísně a bakterie ohrožují uživatele a snižují životnost obuvi. V současné době se často setkáváme s obuví, vyrobenou z umělých materiálů typu Goretex nebo Sympatex s vynikajícími hygienickými vlastnostmi. Tuto obuv můžeme rozvěž považovat za zdravotně nezávadnou.

Stélka obuvi

Dětské nohy se poměrně často hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být kažná obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu (ušeň, textil, popř. syntetický materiál např. typu Cambrella se zvýšenou propustností pro vodní páry, který se často používá i k výrobě podšívek).

Opatek

Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi).

Obr.3 - Opatek

Střih svršku obuvi

Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu nebo suchý zip. Obuv mokasínového nebo lodičkového střihu je nevhodná zvláště pro malé děti. V nejmenších velikostních skupinách kupujte výhradně obuv kotníčkovou.

Obr.4 - Vhodný střih obuvi pro nejmenší děti - dětská šněrovací kotníčková

 

Obr.5 - Vhodný střih obuvi pro nejmenší děti - sandálková kotníčková s plnou patou

Ohebnost obuvi

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnejší. Obuv, hlavně pro nejmenší děti musí tzv. "jít" s nohou a spolupracovat s ní. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdraví vývoj nohou. Ohebnost (flexibilita) ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme ji při koupi vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

Tlumící vlastnosti obuvi

Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu - to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí je podešev s drobnými tlumícími vlastnostmi (polyuretan PUR, etylenvinil-acetát-EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, anatomicky tvarované stélky (tzv. fusbety) z pružných materiálů.

Podpatek

Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Obuv s vysokými štíhlými podpadky pro děti zásadně nedoporučujeme.

Hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta má být co nejmenší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků.

Dobrá obuv není levná

Náklady na výrobu kvalitní dětské obuvi jsou téměř stejné jako na obuv pro dospělé. Kvalitní dětské boty tedy nejsou levné.  Nenechte se ovlivnit nižší cenou obuvi, nabízenou na tržištích - v naprosté většině případů můžete touto obuví svým dětem poškodit nohy.

 

Základní předpoklady pro nákup správně padnoucí obuvi

Při každém nakupování obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte. 

Obr. 7 - Měření délky nohy - vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu.

Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být vpředu před prsty 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovina tohoto prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

Obr.8 - Nadměrek

Šířka (resp. obvodová skupina) obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů a je rovněž velmi důležitá pro správé obouvání dětí. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Příliž úzká obuv omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

 
Obr.9 - Správně padnoucí obuv do délky i šířky Obr.10 - Příliš široká obuv

 

Šířka obuvi české (resp. slovenské) výroby bývá na obuvi označena velkými písmeny:

E - pro velmi štíhlé nohy,

F - pro štíhlé typy,

G - pro středně široké,

H - široké obuvi.

Rozměry nohou měříme ve stoje a vždy se měří obě nohy.

 

Obr.11 - V příliš široké obuvi noha klouže dopředu a poškozuje prsty.

Dožadujte se přesného určení, pro jakou šířku a délku je nabízený vzor vhodný

Na pulty našich prodejen se dostávají stále více boty, dovážené ze zahraničí, které neodpovídají u nás používaným systémům označování velikosti. Každý výrobce používá jinou velikost funkčního nadměrku, u některým výrobců zcela schází. Obuv tak může být o 1 až 2 čísla velikosti menší, než je na obuvi uvedeno.

Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím

Je bezpodmínečně nutné, aby obuv dítě před zakoupením řádně vyzkoušelo. Nedoporučujeme zkoušet obuv bez předchozího přeměření nohy, pouze klasickým způsobem - tlakem prstu na špičku obuvi zjišťovat velikost nadměrku. Děti často reflexivně pokrčují prsty, což často vede k nákupu krátké obuvi. Jak již bylo uvedeno, děti mají sníženou hranici citlivosti na tlak a bolest, proto nám nemohou s určitostí potvrdit, že jim obuv nepadne.

Je vhodné, aby dítě zkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme přitom, zda obuv neklouže z paty.

Zásadně neprosazujeme heslo: "To se časem poddá" a spíše se řiďme pravidlem: "To, co sedí při zkoušení, to bude sedět i při nošení".

 

NĚKOLIK OBECNÝCH RAD K OBOUVÁNÍ DĚTÍ A PÉČI O ZDRAVÝ VÝVOJ JEJICH NOHOU

 1. S péčí o nohu je nutné začít hned po narození dítěte. Již úzké a těsné punčošky nebo punčochové kalhoty omezí pohyb dětských nohou a mohou způsobit deformity.
 2. Noha dítěte potřebuje ke svému vývoji úplnou volnost pohybu a možnost procvičování nožní svaloviny. Nebráníme proto dítěti v chůzi a běhu po přírodních měkkých podložkách jako je písek, tráva, lesní půda apod.
 3. Dětská noha roste, obuv nikoliv. Kontrolujte pravidelně, zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat doporučujeme 1x měsíčně, u předškoláků a mladších žáků za 2 až 3 měsíce, u starších školáků za 4 až 5 měsíců, u 15letých až 20letých jednou za půl roku.
 4. Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí - čím menší dítě, tím více párů za rok. Poškození nohou vzniká, jestliže trvale nosíme krátkou obuv.
 5. Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.
 6. Nekupujte obuv na dětských burzách, nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích..
 7. Nepodceňujte přezouvání. Na přezouvání doporučujeme sandálkovou obuv s tvarovanou stélkou (fusbety), ve které se noha dítěte nepotí a která zabraňuje namáhání nožní klenby.
 8. Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí - včasné a správné stříhání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.
 9. Mějte vždy na paměti, že obuv není jen módním doplňkem oblečení Vašeho dítěte, ale slouží hlavně jako podpůrný a stabilizující element zdravého vývoje jeho nohou.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Informace o novém vkladu zboží zasíláme minimálně jednou týdně, takže vám neuniknou žádné novinky nebo akce.
Osobní odběr

Osobní odběr je možný na adrese:

Bohosudovská 229/57, 417 41  Krupka

Doba pro vyzvednutí:

Po-Ne: vyzvednutí objednávek po domluvě

Rychlý kontakt
Logo
wolf-demar.cz - Oblečení a obuv pro děti
Slávka Polláková
Slávka Polláková
Po-Čt: 09.00-20.00, Pá-Ne: zavřeno
Copyright 2021 wolf-demar.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz